İsviçre ayda 105 bin TL maaşla tam 85 bin işçi alacak!

Paylaşılan son dakika detaylarına göre İsviçre, 85 bin işçi alımı için ilan verdi. Bu işçiler arasında hemşire, doktor, teknisyen, bilgisayar uzmanı gibi meslekler yer alıyor. 

İsviçre ayda 105 bin TL maaşla tam 85 bin işçi alacak!

İsviçre'de son dönemlerde özellikle doktor sıkıntısı yaşanıyor. Bu sebeple de yaşlı bakım ve hastanelerde çalıştırmak üzere hemşire alımı yapmak için ilan açıldı. Konu ile ilgili olarak verilen detaylara göre İsviçreli yetkililer, Rusya ve Ukrayna savaşından kaçarak ülkeye sığınanların bu açığı kapatmakta yeterli olamayacağını belirtiyor.

Paylaşılan detaylara göre iş arayanlar için İsviçre'ye gitmek oldukça cazip hale geldi. Karar'ın aktardığı bilgilere göre yurt dışında çalışma isteyenler, iş bulma kurumlarına başvuru yaparak kendilerine uygun işi bulabilirler. Fakat işçi olarak İsviçre'ye gitmek için bazı şartlar aranıyor. İş arayan kişilerin belirli bir dil bilgisine sahip olmaları, kendi geçimlerini sağlayabileceklerini kanıtlamaları ve ikamet edebilecekleri bir konut bulmaları gerekli.

Ayrıca yine verilen detaylara göre İsviçre, dünyanın en zengin ülkeleri arasında bulunuyor. Saatlik asgari ücret 23 İsviçre Frangına, aylık ücret de 4 bin İsviçre Frangına denk geliyor. Bu da saatlik olarak 596 Türk Lirası, aylık olarak ise 103 bin TL maaş anlamı taşıyor.

İsviçre ayda 105 bin TL maaşla tam 85 bin işçi alacak!

HANGİ MESLEKLERDEN İŞÇİ ALIMI YAPILACAK


Hemşire: Yaşlı bakım ve hastanelerde çalışmak üzere hemşire alımı gerçekleştirilecek. Hemşirelerin hem en az lise mezunu olması ve mesleğiyle ilgili en az 2 senelik deneyime sahip olması gerekli.

Doktor: İsviçre'de doktor sıkıntısı da yaşanıyor. Bu sebeple hastanelerde çalışmak üzere doktor alımları gerçekleştriliyor. Alım yapılacak olan doktorların en az tıp fakültesi mezunu olması ve mesleğiyle ilgili en az 5 senelik deneyime sahip olması gerekli.

Teknisyen: Elektrik, elektronik, makine gibi çeşitli alanlarda teknisyen alımları yapılıyor. Teknisyenlerin en az meslek lisesi mezunu olmasının dışında mesleğiyle ilgili en az 2 senelik deneyime sahip olması da  gerekli.

Bilgisayar uzmanı: Yazılım, donanım, ağ gibi çeşitli alanlarda bilgisayar uzmanı alımları da yapılacak. Bilgisayar uzmanlarının en az bilgisayar mühendisliği ya da bilişim sistemleri gibi bir bölümden mezun olması gerekli.