Kırmızı et fiyatlarına büyük indirim geldi!

Et fiyatlarına peş peşe gelen vatandaşların belini bükerken, son günlerde et fiyatlarında bir düşüş başladı. İşte et fiyatları Mayıs 2024...

Kırmızı et fiyatlarına büyük indirim geldi!

Evlerimizin en temel gıda maddeleri arasında yer alan et fiyatlarına Kurban Bayramı’na az bir süre kala flaş bir indirim geldi. Konu ile ilgili olarak verilen detaylara göre geçtiğimiz günlerde, Et ve Süt Kurumu’nun ete yaptığı yüzde 25 zamdan sonra et fiyatları rekor seviyelere çıkmış ve bu sebeple de vatandaşlar büyük tepki göstermişti.

Konu ile ilgili olarak verilen detaylara göre, Kurban Bayramı’na yaklaşık bir ay kala et fiyatları düşmeye başladı. Yaşanan  bu düşüşlerin sebebi olarak hükümetin yurt dışından kurbanlık getirerek piyasaya sürmesi gösterildi. 

Peki et fiyatlarında son durum ne? Kırmızı et fiyatları ne kadar? İşte son dakika Mayıs 2024 et fiyatları...

Paylaşılan bilgilere göre Ulusal Kırmızı Et Konseyi, kombinalar ve kesimhanelerden alınmış olan haftalık yağsız dana ve yağsız kuzu eti fiyatlarını kamuoyuyla paylaştı. Açıklanan bu rakamlara göre bir önceki aya göre dana bıçak yağsız etin kilosu yüzde 3,3, kuzu bıçak yağsız etin kilo fiyatı ise yüzde 4,1 oranında düştü.

Kırmızı et fiyatlarına büyük indirim geldi!


ET FİYATLARI KAÇ TL?

Ayrıca tüm bunlar dışında 9 Mayıs 2024 tarihinde açıklanan veri tablosuna bakıldığında 2023 yılına nazaran dana ve kuzu eti fiyatları yüzde 68,3 ile yüzde 103,5 arasında zamlandı.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin Marmara Bölgesi için geçtiğimiz günlerde açıkladığı fiyatlar şöyle:

Dana bıçak yağsız etin kilosu 352,31 Türk Lirası

Kuzu bıçak yağsız etin kilosu 398 Türk Lirası

Kurban Bayramı’na artık çok az bir süre kala dana ve kuzu etin fiyatının geçtiğimiz aya kıyasla düştüğü görüldü. Et Konseyi tarafından yayımlanmış olan son tabloya bakıldığı zaman geçtiğimiz aya göre dana bıçak yağsız etin kilosu yüzde 3,3, kuzu bıçak yağsız etin kilo fiyatı ise yüzde 4,1 oranında düşüş gösterdi.