Kız Kulesi kapandı mı? Kız Kulesi neden kapalı?

İstanbul'un simge yapılarından biri olan Kız Kulesi restore ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Bu ay başlatacağımız restorasyon

Kız Kulesi kapandı mı? Kız Kulesi neden kapalı?

İstanbul’un simge yapılarından biri olan Kız Kulesi restore ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu ay başlatacağımız restorasyon çalışmalarımızı 2022 yılının Nisan ayında tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Kız Kulesi’nde düzenlenen restorasyon tanıtım toplantısına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz da katıldı.

Kız Kulesi kapandı mı? Kız Kulesi neden kapalı?

Kız Kulesi hakkında bilgi veren Ersoy, “1995-2000 yılları arasında gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sonrasında yakın zamana kadar restoran olarak hizmet vermiştir. Kız Kulesi’nin farklı işlevlerde kullanılmasından ve denizin ortasındaki konumundan dolayı nemin, tuzlanmanın ve dalgaların da yıkıcı etkileri sebebiyle çok sık onarım geçirdiği tarihi kayıtlarda tespit edilmiştir. Farklı dönemlere ait yazılı ve görsel kayıtlar ile onarım defterleri incelendiğinde tarihi yapının mimari açıdan geçirdiği dönüşümler de açık bir şekilde görülmektedir.”

“Bu bağlamda tarihi süreçteki işlevlerinden kaynaklanan mekânsal ve malzeme değişiklikleri incelenmiş, bilimsel araştırmalar ışığında restitüsyon ve restorasyon projesi hazırlanmıştır. Çalışmamız koruma-restorasyon konusunda ülkemizdeki en önemli isimlerden biri olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ile mimari tasarım konusunda uzun yıllardır beğeni ile takip ettiğimiz Ağa Han ödüllü Han Tümertekin’in danışmanlığında yürütülmektedir.” dedi.

Bakan Ersoy, Kız Kulesi ile ilgili yapılacak her türlü çalışma kurulan internet sitesi üzerinden kamuoyuna sunulacağını belirtti.

Çalışmaların 1 yıl sürmesi planlanıyor.