Kredi kartlı ödeme tutarlarında şok değişiklik! Resmen yüzde 25 arttı!

Açıklanan resmi rakamlara göre kartlı ödeme tutarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 122 artış göstererek, 836,4 milyar TL şeklinde oldu.

Kredi kartlı ödeme tutarlarında şok değişiklik! Resmen yüzde 25 arttı!

Açıklanan resmi rakamlara göre 2023 yılının Ekim ayı itibarıyla Türkiye'de kredi kartı sayısı 113,9 milyon, banka kartı sayısı 186,2 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 85,8 milyon adet şeklinde oldu. 

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre geçtiğimiz yılın Ekim ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 18’lik artış görülürken, banka kartı adedinde yüzde 12’lik artış, ön ödemeli kart adedinde de yüzde 25’lik artış görüldü. Yine verilen bilgilere göre toplam kart sayısı da 385,9 milyon adede ulaştı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16 arttı.

Kredi kartlı ödeme tutarlarında şok değişiklik! Resmen yüzde 25 arttı!

Yine paylaşılan bilgilere göre Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2023 yılı Ekim ayı verilerine göre; kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile Ekim'de gerçekleştirilen toplam ödeme tutarı bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 122 artış göstererek 836,4 milyar lira şeklinde oldu. Kartlı ödemelerin 683,6 milyar liralık bölümü kredi kartları ile yapılırken 137,3 milyar lirasında banka kartları, 15,5 milyar lirasında da ön ödemeli kartlar kullanıldı. Ayrıca verilen bilgilere göre kredi kartı ile yapılan ödemelerde önceki senenin aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 129, banka kartı ile yapılan ödemelerde yüzde 89 şeklinde olurken ön ödemeli kartlarla gerçekleştirilen  ödemelerde ise bu oran yüzde 126 şeklinde oldu.


KARTLI ÖDEME ADEDİNDE SON DURUM

Resmi olarak açıklanan rakamlara göre kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ekim ayında gerçekleştirilen toplam ödeme adedi bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 26 artış göstererek 1,4 milyar adet şeklinde oldu. Paylaşılan bilgilere göre kartlı ödemelerin 798,9 milyon adedi kredi kartları ile gerçekleştirilirken 548,5 milyon adedinde banka kartları, 100,6 milyon adedinde de ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Ayrıca yine paylaşılan bilgilere göre kredi kartları ile gerçekleştirilen ödeme adetlerinde büyüme oranı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 28, banka kartlarıyla yapılan ödeme adetlerinde yüzde 22 şeklinde olurken ön ödemeli kartlarla gerçekleştirilen ödeme adetlerinde de söz konusu bu oran yüzde 36 şeklinde oldu.