Nissan'ın yeni elektriklisi çok şaşırtacak! 1361 beygirlik yol canavarı!

Elektrikli araçlar her geçen gün yeni özellikleriyle cezbetmeyi sürdürürken, Nissan yeni modeliyle otomobil severlerin kalbini çalmayı planlıyor. İşte Nissan'ın yeni elektriklisi...

Nissan'ın yeni elektriklisi çok şaşırtacak! 1361 beygirlik yol canavarı!

Japon otomobil devleri arasında yer alan Nissan, bu sene içerisinde ilk katı hâl batarya üretim tesisini faaliyete geçirmeyi hedefliyor ve bu yeni teknolojisini ilk olarak 1.361 beygir gücündeki elektrikli GT-R modelinde kullanacak.

İLK GT-R PROJESİNDE KULLANILACAK

Konu ile ilgili olarak paylaşılan detaylara göre Nissan'ın yeni katı hâl batarya teknolojisi, yüksek hızlı şarj imkanı, düşük soğutma ihtiyacı ve yüksek enerji yoğunluğu da hedefliyor. Fakat söz konusu, şirket maliyet hedefini 75 dolar/kWh şeklinde belirlemiş olsa da, ilk etapta söz konusu bu fiyatın üzerinde olacağı düşünüldüğü için Nissan, bu teknolojiyi ilk olarak GT-R projesinde kullanmayı da hedefliyor.

Nissan'ın yeni elektriklisi çok şaşırtacak! 1361 beygirlik yol canavarı!


2030 YILINA KADAR HAYATA GEÇECEK

Karar'ın aktardığı detaylara göre Nissan'ın bir yöneticisi olan Giovanny Arroba, Autocar’a yaptığı konuşmada geçen yıl tanıtılan Hyper Force EV konseptinin tamamen elektrikli bir süper otomobil olarak 2030 yılına kadar hayata geçirileceğini belirtti.

Verilen bilgiye göre Katı hâl batarya teknolojisinin ticarîleşmesinde aşılması gereken zorluklar arasında özellikle batarya ömrünün şu an için 200 şarj-deşarj döngüsü ile sınırlı olması, yüksek maliyet ve üretim ekipmanlarındaki geliştirme ihtiyacı da ön plana çıkıyor.

Nissan'ın 2023 yılında açıkladığı lityum-metal türündeki ilk katı hâl batarya hücresi tasarımıyla ilgili olarak, bu teknolojinin seri üretime geçirilmesi sürecinde çeşitli engellerin olduğu da bilinenler arasında.