Soğan ve sarımsağı sakın birlikte kavurmayın!

Soğan ve sarımsağı birlikte kavurmanın sağlığa zararlı olduğu iddiası, son zamanlarda gündemden düşmüyor. Peki Soğan ve sarımsağın birlikte pişirilmesinin gerçekten de sağlığa zararları var mı?

Soğan ve sarımsağı sakın birlikte kavurmayın!

Soğan ve sarımsağı birlikte kavurmanın sağlığa zararlı olduğu iddiası, son zamanlarda sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde yaygınlaştı. Bu iddiaya göre, soğan ve sarımsak, içerdikleri kükürt bileşikleri nedeniyle bir arada pişirildiğinde, besin değerlerini kaybediyor ve vücutta toksik etkiler yaratıyor. Peki, bu iddia ne kadar doğru? Soğan ve sarımsağın birlikte pişirilmesinin gerçekten de sağlığa zararları var mı? Bu konuda uzman görüşlerine başvurduk.

Soğan ve sarımsağı sakın birlikte kavurmayın!

Soğan ve Sarımsağın Birlikte Pişirilmesinin Zararları Nelerdir?

Soğan ve sarımsak, mutfaklarımızın vazgeçilmez iki sebzesidir. Bu iki sebze, pek çok yemeğe lezzet katmanın yanı sıra, sağlık için de birçok fayda sağlar. Soğan ve sarımsak, antioksidan, antibakteriyel, antiviral, antienflamatuar, antikanser, kan şekerini düzenleyici, kolesterolü düşürücü, bağışıklığı güçlendirici ve sindirimi kolaylaştırıcı gibi özelliklere sahiptir12.

Ancak, bazı kaynaklarda, soğan ve sarımsağın birlikte pişirilmesinin, bu faydaların tam tersi etkilere neden olduğu iddia edilmektedir. Bu iddiaya göre, soğan ve sarımsak, içerdikleri kükürt bileşikleri nedeniyle bir arada pişirildiğinde, besin değerlerini kaybediyor ve vücutta toksik etkiler yaratıyor. Bu etkiler arasında, demir ve çinko gibi minerallerin emilimini azaltmak, vitamin kaybına yol açmak, sindirim sorunlarına neden olmak, kan basıncını yükseltmek, karaciğer ve böbrekleri zorlamak, alerji ve astımı tetiklemek gibi zararlar sayılmaktadır.