Soğuk hava elektrikli arabaları çileye dönüştürdü, resmen dondular!

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen elektrikli otomobillerin trafikteki yeri her geçen gün artarken soğuk havalarda bu araçları kullanmak bazı bölgelerde resmen çileye dönüştü. Araçların şarjları dondurucu soğuklarda kısa zamanda boşalırken sürücüler ise istasyonlarda uzun kuyruklar oluşturdu.

Soğuk hava elektrikli arabaları çileye dönüştürdü, resmen dondular!

ABD’nin pek çok bölgesinde sert hava koşulları yaşanırken elektrikli araç kullanıcılarının da başı elektrikli araçlarıyla derde girdi.

Sözcü'de yer alan habere göre gündemden düşmeyen dondurucu soğuklar araçların şarjlarının çok kısa zamanda bitmesine sebep olurken menziller de azalıyor.

Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre çalışmalar soğuk havalarda menzil kaybının yüzde 10 ila yüzde 36 arasında değiştiğini de ortaya çıkarıyor. Verilen bilgiye göre elektrikli araca sahip birçok kişinin evinde şarj ünitesi olmaması sebebiyle istasyonlarda uzun kuyruklar oluşuyor.

Ayrıca bazı elektrikli araçların dondurucu soğuklarda hiç şarj olmadığı da gelen şikayetler arasında bulunuyor.

Konu ile ilgili önemli açıklamalar yapan uzmanlar, istasyonların çoğaltılmasının kış aylarında yaşanan bu sorunlara biraz da olsa çare olabileceğini kaydediyor.

Dünyanın en soğuk ülkeleri arasında yer alan Norveç’te de aynı problemi yaşayan sürücülerin soğuk havalarda verimlilik için araçları ısıttığı kaydediliyor. Fakat ülkede bulunan 120 bin elektrikli araca sahip kişilerin yüzde 90'lık kısmının evinde şarj istasyonu bulunduğu biliniyor. 

Soğuk hava elektrikli arabaları çileye dönüştürdü, resmen dondular!

AKÜLER NEDEN BOŞALIYOR?

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen elektrikli araçlarda içten yanmalı motorların aksine iki tane batarya mevcut. Bir tanesi yüksek voltajlı olan bu bataryalardan düşük voltajlı olanın şarjı, geleneksel otomobillerde olduğu gibi soğuk havalarda da azalabiliyor. Böyle bir senaryoda düşük voltajlı bataryanın şarj edilmeden otomobilin hızlı bir biçimde şarj olmadığı ifade ediliyor.

Temiz Enerji Enstitüsü Direktörü ve Irvine'deki California Üniversitesi'nde makine ve havacılık mühendisliği profesörü olan Jack Brouwer konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada bunun bataryanın hem şarjını hem de deşarjını etkilediğini dile getirdi.  Brouwer açıklamasında "Bataryalı elektrikli araçların çok soğuk koşullarda çalışmasını sağlamak çok zor oluyor. Hava soğuksa bir bataryayı o kadar hızlı şarj edemez ya da o kadar hızlı boşaltamazsınız. Etrafta dolaşmanın fiziksel bir yolu yok" diye konuştu.

Michigan Üniversitesi'nden Neil Dasgupta da konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Düşük sıcaklığa ulaştığınız zaman kimyasal madde olan hemen hemen her şey yavaşlar. Bu yalnızca doğanın bize verdiği bir şey ve bununla başa çıkmak zorundayız” değerlendirmesini yaptı.