Gündem

Tapunuzda bu ibare varsa dikkat! Ev ya da arsanızı sizden yarı fiyatına alabilirler! Hemen kontrol edin!

Son zamanlarda yükselen gayrimenkul fiyatları sebebiyle vatandaşlar tercihlerini tarla, arsa ve konut gibi yatırımlardan yana kullanıyor. Türkgazete’den Haktan Özkaynak’ın haberine göre, bu türlerdeki gayrimenkullere yatırım yapmak isteyenler için çok kritik uyarılar yapıldı. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, tapunuzdaki bir ibare yüzünden, 100 bin TL’niz bir anda 10 bin TL olabilir.

pexels photomix company 101808 1

TAPU NEDİR?

Konu ile ilgili detaylara geçmeden önce tapu ile ilgili detaylara yer verelim. Tapu, herhangi bir gayrimenkulün kime ya da kimlere ait olduğunu gösteren belgedir. Tapu bir kişiye ait olabilir fakat bazı tapular hisseli de olabilir. Hisseli tapularda birkaç kişinin hakkı bulunur ve söz konusu taşınmaz, tapu üzerinde kimin adları yazıyorsa onlara aittir aittir.

Tapu üzerinde bu ibareler yer alıyorsa evinizi, arsanızı veya tarla gibi gayrimenkulleri elinizden çok kolay bir şekilde alabilirler
Ülkemizde yer alan gayrimenkullerin satışı, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde yapılmaktadır. Yapılan her gayrimenkul satışı ise tapu kütüğü üzerinde kayıt altına alınır. Bu sayede de hangi taşınmazın kime ait olduğu çok kolay bir şekilde belirlenebilir. Ülkemizde artan gayrimenkul fiyatları ise bir yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanmaya başladı. Ancak bu artan satışlar ile birlikte de tapu dolandırıcıları ortaya çıkamaya başladı. Bu yüzden gayrimenkul satın alacak kişilerin, gayrimenkullerdeki bütün ibarelere dikkat etmesi gerekiyor.

pexels olha ruskykh 7504780 1

İPOTEKLİ TAPU NEDİR?

Eğer sizin satın aldığınız gayrimenkulün tapusunun üzerinde ipoteklidir ibaresi varsa bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü ipotekli tapu, ipoteği koyan kişinin tapu üzerinde devir ve satış hakkının olduğu bilgisini verir. Konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, alacağını tahsil edemeyen banka, kurum ya da kişi, sizdeki ipotekli tapuyu başka bir kişiye devredebilir. Bu nedenle satın aldığınız gayrimenkul hiç ummadığınız bir anda elinizden gidebilir. Satın aldığınız tapuda ipotek olup olmadığı bilgisine Tapu ve kadastro Müdürlüğü’nden ulaşmanız mümkün. Yine konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, bazı dolandırıcılar da bu şekilde ipotekli tapuları, gayrimenkul satın almak isteyenlere satıyor. Daha sonra da bu tapuda ipotek olduğu için başka birine bu gayrimenkulü satabiliyorlar. Yani yine detaylara değinecek olursak bu şekilde satın aldığınız tarla, konut, arsa gibi taşınmazları sizin elinizden de kolay bir şekilde almaları mümkün. İşte bu nedenle satın aldığınız gayrimenkulün üzerinde herhangi bir ipoteğin olup olmadığını mutlaka kontrol ettirin şayet böyle bir durum varsa da o gayrimenkulü satın almaktan vazgeçin.

pexels pixabay 358636 1

HİSSELİ TAPU NEDİR?

Son olarak da hisseli tapu ile ilgili bazı bilgiler verelim. Herkes tarafından merak edilen hisseli tapular da tarla, arsa ya da konut satın alıp yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konular arasında yer alıyor. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, hisseli gayrimenkul satın alımlarında önalım hakkı yer alıyor. Bu nedenle de tapu üzerindeki diğer hissedar size dava açma hakkına sahip olabilir. Yani böylece de sizin 100 bin TL ödeyerek aldığınız gayrimenkulü sizden 10 bin liraya alabilir. İşte tam da bu nedenle aldığınız gayrimenkulün tapu sorgulamasını yapmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu