Tarafıma taşınmaz miras kalıp kalmadığını nasıl öğrenebilirim? Size Kalan Miras Varmı, Öğrenin!

Tarafınıza taşınmaz miras kalıp kalmadığınızı merak ediyor musunuz? Tapu ve Kadastro Müdürlüğü paylaştığı bir video ile "Tarafıma taşınmaz miras kalıp kalmadığını nasıl öğrenebilirim?" sorusunun cevabını verdi... 

Tarafıma taşınmaz miras kalıp kalmadığını nasıl öğrenebilirim? Size Kalan Miras Varmı, Öğrenin!

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, bir kişiye taşınmaz miras kalıp kalmadığını nasıl öğrenebileceğinizi bir YouTube videosunda anlattı.

e-devlet

Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün anlatımı şu şekilde: 

"Mirasçı olduğunuz taşınmazların öğrenebilmesi için öncelikle web sitesi webtapu.tkgm.gov.tr olacaktır. İnternet tarayıcınıza webtapu.tkgm.gov.tr yazarak açılan sayfadan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranız ile "Bireysel Giriş" yapabilirsiniz. Dilerseniz de doğrudan E-Devleti’nize giriş yaparak da Web Tapu sistemine ulaşabilirsiniz. Bunun için ise tarayıcınıza giriş.türkiye.gov.tr yazarak giriş yapınız. Ardından E-devletteki sayfanıza "Web Tapu" yazarak Web Tapu sayfasına gidebilirsiniz. İsterseniz "kurumlar" bölümünü seçerek "t" harfine tıklayıp ardından sıralanan kurumlar arsından Tapu ve Kadastro Müdürlüğünü seçebilirsiniz. 

Daha sonra da açılan sayfadan "Kimlik Doğrulama Hizmetleri" başlığı altındaki Web Tapu işlemlerine tıklayıp uygulamaya gidebilirsiniz. Web Tapu sayfasına eriştikten sonra açılan sayfanın sol üst köşesinde yer alan "Taşınmaz İşlemler" yazısının üstüne tıklayınız. Sonrasında size alt seçenekler sıralanacak. Buradan da "Mirasçı Olduğum Taşınmazlar" yazısının üstüne tıklayınız. 

Bu seçimden sonra karşınıza "Miras Kalan Taşınmazları Ara" seçeneği gelecek. Burada da size elinizdeki belge türüne göre farklı sorgulamalar sunulmakta. Eğer elinizde mahkeme tarafından verilmiş olan veraset ilanı varsa ekranda görünen "Adalet Bakanlığı Veraset İlamı ile Sorgulama" seçeneğini seçmeniz gerekir. Eğer elinizde Noterler Birliği Veraset İlamı varsa da “Noterler Birliği Veraset İlamı Sorgula” seçeneğini seçmeniz gerekir. Oldu ki bunların hiçbiri elinizde yok ise o zamanda sadece bir üst soyunuz olan anne ve babanızın ya da vefat etmiş olan eşinizin adına kayıtlı taşınmazların listesini görebileceksiniz. Seçeneklerden "NVİ bilgilerimle Sorgula" kısmına gelip tıklayınız. Elinizdeki belge türüne göre söz konusu bölümü seçip istenilen bilgiyi veya bilgileri girmeniz gerekmektedir. 

Ancak burada altı çizilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Bunu hatırlatalım. "NVİ Bilgilerimi Sorgula" seçeneği seçildiğinde sadece bir üst soyunuz olan; anne, babanız veya vefat etmiş olan eşiniz adına kayıtlı olan taşınmazları görebileceksiniz. NVİ bilgileriniz ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bilgilerinizdir. Bu bilgiyi de sizinle paylaşmış olalım. 

Mirasçısı Olunan Taşınmazların Öğrenilmesi