Yemek

Bildiğiniz tüm tarifleri unutun! Unsuz, şekersiz üstelik sadece 2 malzemeli yemelere doyamayacağınız tatlı dilimleri!

Canınız hem tatlı istiyor hem de kalori almak istemiyorsanız sizin için çok güzel bir tarifimiz var. Bu tarif hem sadece 2 malzeme ile yapılıyor hem de çikolata tutkunlarını mest ediyor.

Nefisyemektarifleri’nin paylaştığı 2 malzemeli şip şak tatlı tarifi hem az zamanınızı alacak hem de kahvelerin ve çayın yanına süper bir ikramlık olacak.

Üstelik bu şip şak tatlı dilimlerini yapıp buzluğa atıp istediğiniz zaman çıkartıp servis yapabilirsiniz.

Peki unsuz, şekersiz üstelik sadece 2 malzemeli yemelere doyamayacağınız tatlı dilimleri nasıl yapılır? Unsuz tatlı nasıl yapılır? Şekersiz tatlı nasıl yapılır? Şip şak tatlı nasıl yapılır? İşte Nefis yemek tarifleri sayfasındaki o tarif…

unsuztatli
unsuztatli

UNSUZ ŞEKERSİZ TATLI DİLİMLERİ

Unsuz, şekersiz üstelik sadece 2 malzemeli yemelere doyamayacağınız tatlı dilimleri için gereken malzemeler şu şekilde:

4 adet muz
200 gram sütlü veya bitter şekersiz çikolata
1 tatlı kaşığı tarçın (isteğe bağlı)

Unsuz, şekersiz üstelik sadece 2 malzemeli yemelere doyamayacağınız tatlı dilimleri nasıl yapılır? Unsuz tatlı nasıl yapılır? Şekersiz tatlı nasıl yapılır? İşte Nefisyemektarifleri sayfasındaki o tarif…

sekersiztatli
sekersiztatli

Öncelikle muzları robotta çekelim ve püre haline getirelim. Eğer muzlarınız çok olgunsa bir çatal yardımıyla da ezip kullanabilirsiniz. Daha sonra şekersiz çikolatamızı benmari usulüyle eritelim. Erittiğimiz çikolatamızı muz püremize ekleyelim. Daha sonra ise isteğe bağlı olarak bir tatlı kaşığı tarçın ekleyelim. Tarçın tatlı dilimlerinize güzel bir lezzet katacaktır ama sevmiyorsanız kullanmak zorunda da değilsiniz.

Tüm malzemelerimizi karıştırdıktan sonra, uygun bir kaba yağlı kağıdımızı serelim. Daha sonra hazırladığımız tatlı karışımımızı içerisine boşaltalım ve boşaltıp üzerini düzeltelim. Daha sonra ise kapağını kapatalım ve derin ondurucuda 4-5 saat kadar bekletelim.

Unsuz şekersiz şip şak tatlı dilimlerimiz 4-5 saatte mus kıvamı alıyor ve adeta köpük köpük oluyor. Eğer siz buzlukta daha fazla bekletirseniz biraz daha sertleşerek kesme dondurma kıvamında oluyor.

Unsuz şekersiz şip şak tatlınızı ne şekilde severseniz o şekilde dondurma işlemini yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

*Görseller temsilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu